Dijital Platformlar için Arka Kapı

İnternet yasakları yeniden gündemde. Biliyoruz ki bu yasaklar yine bilimum arka kapı ve alternatif yöntemlerle delinecek. İnternetin görece dağıtık yapısı bu olanakları sunuyor. İnternet yasaklarını önümüze süren ideoloji, uzunca bir süredir merkezden kitleye yayın yapan mecralar yani geleneksel medya üzerinde de bu anlayışını sürdürüyor.

“Belki de geleneksel medyanın da bir arka kapı aramasının vakti geldi.”

RTÜK düzenlemelerinin çocukların korunması gerekçesini fazlaca suistimal ettiğini söylemek sanırım yanlış olmaz.  Bir süredir ekranlarımız kırpılarak ve mozaiklenerek anlamsızlaşan karelerle doldu. Bu sansür uygulamaları amacına da hizmet etmiyor aslında.

inleyen-nagmeler-cine5

İnleyen Nağmeler, 1969 (Cine5, 2013 Gösterimi)

Kare Kare Yanlışlıklar
Örneğin; Aronofsky’nin Bir Rüya için Ağıt filmi farklı bağımlılıkları en can alıcı yanları ile masaya yatıran ve izleyicileri derinden etkileyen bir yapımdır. Oysa, ibret verici sahnelerin sıkça yeraldığı bu film RTÜK ölçütleri ile makaslandığında geriye para, uyuşturucu, medya ve diet bağımlılığıni belki de özendiren, anlamını yitirmiş bir garip görsel şov kalıyor. Yani, kare kare sansürcülük yapmak pek de akıl karı değil.

Requiem For A Dream (Aronofsky, 2000)

Requiem For A Dream (Aronofsky, 2000)

Sansürün Bile Çifte Standardı Varmış
Digiturk’ün kendi dizi kanalında yayınlanan ve Jeremy Irons’ın başrolünü üstlendiği Borgias isimli dizi ise, RTÜK uygulamalarının  yanlılığına işaret eden iyi bir örnek. Muheteşem Yüzyıl dizisinde en ufak bir imaya dahi tahammül edemezken, Borgias’ta dönemin Papa’sı ve ailesini; eşcinsellik, ensest, kıyım vb pek çok tartışmalı sahnede izleyebiliyoruz. Yani bir bakıma bizden olanı yedirmezken, diğerini çekirdek çıtlatarak seyrediyoruz Türk televizyonlarında.

Borgias-Showtime-billboard

The Original Crime Family, Borgias

Digital Platformların Bazı Seçenekleri Var
Gerek D-Smart gerekse bir gün özerkliğine kavuşursa Digiturk eğer izlenme oranlarını artırmak ve web tabanlı platformlar karşısında iyi bir teklif sunmak istiyorlarsa; bugün tam da Cem Uzan’ın 80′lerin sonunda Magicbox için yaptığını yapmalılar.

“Kendi kanallarını yurtdışına taşımalı ve kendi dijital platformlarına lisanslanmalılar.”

Sundance Channel Örneği
Eğer Digiturk kullanıyorsanız bugün Sundance Channel’ı açıp RTÜK’ün yasakladağı her şeyi kırpılmadan, mozaiklenmeden seyredebilirsiniz.

RTÜK nasıl dijital platformların lisansladığı BBC, Sundance gibi yabancı kanalların yayın içeriklerine müdahele edemiyorsa; bu platformlar da kendi tematik kanallarını yurtdışına taşıdıklarında RTÜK denetiminden kurtulabilirler. Peki platformlar bu arka kapıya yönelebilecek kadar cesur mu? Ya da asıl soru;

” Bunu ne kadar istiyorlar?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>